3 квiтня 2020 | A A A
В Державній аудиторській службі України діє телефон довіри (044) 425-80-30, також громадяни можуть звернутися до Державної установи «Урядовий контактний центр» за номером 1545 Держаудитслужба повідомляє, що з 19.04.2020 року починають діяти ЗМІНИ до Закону України «Про публічні закупівлі», за якими розширено перелік порушень та збільшено суми штрафів за такі порушення!
Пошук

...
Головна  » Результати діяльності » Аналітичні звіти  » 2013 » Звіт за 2013 рік» 3.7.2. Про окремі питання фінансово-господарської діяльності установ Національної академії наук України версія для друку
3.7.2. Про окремі питання фінансово-господарської діяльності установ Національної академії наук України 23 сiчня 2014

Ревізіями окремих питань фінансово-господарської діяльності, пов’язаних із використанням окремими науково-дослідними установами та організаціями права користування земельними ділянками для будівництва адміністративно-житлових будинків чи навчальних корпусів і лабораторій за договорами, укладеними із суб’єктами господарювання на умовах інвестиційної або спільної діяльності, дольової участі тощо Національною академією наук України (далі – НАНУ, Академії) та 9 установами, що перебувають у її віданні встановлено порушень, що призвели до збитків на суму 2,5 млн гривень.

Зокрема, встановлено непоодинокі випадки проведення оборудок із землею.

А саме, землі державних установ використано як внесок у будівництво житла для вчених та нежитлових приміщень наукового призначення, які фактично не збудовано, або збудовано з порушеннями умов, укладених з інвесторами, договорів.

При цьому оцінка вартості землі, службового житла та нежитлових приміщень, яке за умовами договорів має отримати НАНУ, не проводилися, наслідком чого є непропорційність між внесками Академії та площами приміщень, що мають бути передані інвестором Академії.

Також, встановлено факти невиконання інвесторами умов договорів на будівництво житла та нежитлових приміщень, наслідком чого є припинення будівельних робіт.

А саме, ЗАТ „МЖК Академмістечко” всупереч умов договору не надало Академії 10 % загальної житлової площі в кількості 397 кв.м побудованого будинку, який мав бути розташований на земельній ділянці в м. Києві по вул. Семашка, відведеній НАН України рішенням Київського міськвиконкому від 28.09.89 № 879 (або в іншому житловому будинку з рівнозначними площами) та не повернуто Академії земельну ділянку площею 1,6544 га вартістю 12,8 млн  гривень.

Всупереч умов договору, укладеного між Інститутом проблем міцності ім. Г.С. Писаренка (м. Київ) та ТОВ „Будімір” не здійснюється будівництво житлового комплексу та лабораторного комплексу на земельній ділянці установи в м. Києві по вул. Тимірязівській, 2.

Крім того інвестором - ТОВ „Будімір” укладено договір з проектною організацією „УкрНДІпроектреставрація”, яким обумовлено надання передпроектних пропозицій з будівництва житлово-офісного комплексу, в складі якого загальна площа квартир має становити не менше 35 тис. кв. м, тоді як умовами інвестиційної угоди визначено, що загальна площа житлових будинків має становити 114 тис. кв. м. Тобто, інвестором без погодження із Інститутом зменшено кількість житлових площ, які мають бути збудовані на земельній ділянці НАНУ.

Південним науковим центром НАН України та МОН України (м. Одеса) не забезпечено виконання постанови Бюро Президії НАН України від 13.07.2012 № 167 щодо заміни інвестора з будівництва адміністративно-житлового комплексу в м. Одеса по пров. Удільний, 6 завершення робіт у продовж 12-ти місяців з дня підписання відповідної угоди, яку до цього часу не укладено.

Інститутом технічної теплофізики (м. Київ) та ТОВ „Виробниче підприємство „Побутрембутматеріали” у 2007 році укладено договір про будівництво на земельній ділянці Інституту площею 0,87 га в м. Києві по вул. Академіка Булаховського, 2 адміністративно-офісної будівлі з вбудованими жилими приміщеннями, проте на момент ревізії будівництво не розпочато.

Незважаючи на вищевикладене НАН України не вживає заходів щодо розірвання договорів, які упродовж тривалого терміну не виконуються, або умови яких інвесторами порушуються, що в свою чергу не сприяє вирішенню питання щодо забезпечення наукових працівників житлом та розвитку матеріально-технічної бази науки в цілому.

Передача функцій замовника будівництва до інвестора фактично позбавляє Академію можливості дієвого контролю за будівництвом житла та житлових приміщень на земельних ділянках НАН України.

Так, ревізією Інституту молекулярної біології та генетики (м. Київ) встановлено, що частина приміщень, які мають бути передані Інституту інвестором ТОВ „УкоінвестБуд недобудовано, в лабораторних приміщеннях не проведено роботи, передбачені локальними кошторисами, не влаштовано технологічне обладнання, що унеможливлює експлуатацію Інститутом лабораторної частини будівлі за своїм прямим біотехнологічним призначенням, в приміщеннях підвальної частини та 5-го поверху лабораторного корпусу зафіксовано відсутність виконання робіт, зокрема не влаштовані мережі електро-, водопостачання, не виконані оздоблювальні роботи підлоги, стін і стелі приміщень, відсутні двері. Зазначене призвело до не виконання інвестором робіт, передбачених проектно-кошторисною документацією по об’єкту обстеження на загальну суму 16,4 млн гривень.

Крім того, контрольним заходом установлено, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві сертифікатом відповідності від 15.03.2011 КВ 000789 підтверджено готовність завершеного будівництвом об’єкту – Лабораторного комплексу з приміщеннями адміністративного і офісного призначення з підземним паркінгом загальною площею – 12850,3 кв. м (у т.ч.: адміністративно-офісної частини – 8637,05 кв. м, лабораторної частини – 4213,25 кв. м) та надано дозвіл на його експлуатацію. При цьому проведеним контрольним обстеженням наявність готового до експлуатації паркінгу не встановлено, а збудовані для Інституту приміщення за своїми технічним станом не можуть бути використані під наукові лабораторії. Водночас за інформацією Бюро технічної інвентаризації частина приміщень, які є часткою інвестора, на даний час вже продані та використовуються низкою комерційних структур для здійснення своєї діяльності.

Незважаючи на зазначене, керівництво Інституту не зверталось а ні до судових, а ні до правоохоронних органів про неналежне виконання умов договору, а обмежилось лише листуванням з цим інвестором.

Враховуючи численні порушення, допущені при виконанні інвестором вказаного договору як збоку інвестора так і з боку керівництва Інституту, матеріали ревізії передано до правоохоронних органів.

Внаслідок неналежного контролю з боку керівників наукових установ НАН України за обсягами та вартістю ремонтно-будівельних робіт, станом їх виконання зайво використано коштів державного бюджету загалом на суму 2,5 млн гривень.

Зокрема, через незабезпечення Інститутом геологічних наук (м. Київ) належного контролю за проведенням ремонтно-будівельних робіт підрядною організацією ТОВ „Реставратор-1946” (м. Одеса) завищено обсяги фактично здійсненого будівництва, чим порушено вимоги п. 3.3.10.1 Державних будівельних норм України „Правила визначення вартості будівництва” ДБН Д.1.1-1-2000, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 27.08.2000 № 174 (із змінами) та призвело до нанесення Інституту збитків на суму 1,3 млн гривень.

Київським університетом права чотирьом підрядним організаціям:      ТОВ „Алкіона і Ко”, ПП Рудюк В.П., ПП „Спортелітбуд”, ПП „Ремтехбуд” внаслідок завищення вартості фактично виконаних ремонтно-будівельних робіт зайво сплачено 80,9 тис. грн, що призвело до заподіяння державному закладу збитків на вказану суму. Крім того, колишнім керівництвом Університету покрито витрати ТОВ „Юридичний консалтинговий центр” на суму 99,5 тис. грн з проектування і розробки технічних умов до нього по будівлі (яка не перебувала на балансі закладу), при цьому зазначені витрати комерційною структурою не відшкодовано.

Інститутом прикладної математики і механіки (м .Донецьк) в 2007 році перераховано бюджетні кошти на суму 998,9 тис. грн ТОВ „НВП „Донбасметал” для придбання 4-ьох однокімнатних квартир. Проте, до цього часу квартири не надано, кошти комерційною структурою не повернуто, чим нанесено відповідні збитки державному бюджету. Зазначений суб’єкт господарювання визнано банкрутом, а арбітражним керуючим, не зважаючи, що по обліку інституту рахується заборгованість, відмовлено Інституту у включенні до переліку кредиторів.

Враховуючи наявність численних порушень чинного законодавства під час укладання договорів на будівництво житла та нежитлових приміщень  Національній академії наук запропоновано:

- звернутись до судових органів в інтересах держави з метою розірвання договорів на будівництво житла та нежитлових приміщень, які не виконуються та повернення земельних ділянок у державну власність;

- забезпечити відшкодування науково-дослідним установам збитків, заподіяних ТОВ „Реставратор-1946”, ТОВ „Алкон і Ко”, ПП Рудюк В.П., ПП „Спортелітбуд”, ПП „Ремтехбуд”, ТОВ „Юридичний консалтинговий центр” та ТОВ „НВП „Донбасметал”;

- забезпечити проведення конкурсного відбору інвесторів у разі будівництва житла для вчених та нежитлових приміщень;

- розробити проект постанови Кабінету Міністрів України щодо визначення фіксованої частки житлових приміщень, які передаються НАНУ при будівництві житла на умовах пайової участі.