25 червня 2019 | A A A
В Державній аудиторській службі України діє телефон довіри (044) 485-17-85, також громадяни можуть звернутися до Державної установи «Урядовий контактний центр» за номером 1545
Пошук

...
Головна  » Новини » 2011» Запорізькі аудитори констатували неефективне управління Державним підприємством „Запорізький автомобільний ремонтний завод” версія для друку
Запорізькі аудитори констатували неефективне управління Державним підприємством „Запорізький автомобільний ремонтний завод” 27 вересня 2011

Проведений фахівцями КРУ в Запорізькій області державний фінансовий аудит діяльності Державного підприємства „Запорізький автомобільний ремонтний завод” Міністерства оборони України (військова частина А 0652) засвідчив занепад підприємства через неефективне управління.

Аудитори виявили низку факторів та недоліків, що негативно впливають на господарську діяльність заводу, достовірність бухгалтерського обліку та фінансової звітності. При цьому, ДП „ЗАРЗ” мав невикористані резерви для поліпшення свого фінансового стану.

Наслідком неефективного управління стало те, що завод на підставі договору купівлі-продажу продав виробничі приміщення ПП „Авто-Портал” вартістю понад 3,6 млн грн. При цьому, через перебування у реалізованих виробничих приміщеннях обладнання керуючий санацією без погодження з комітетом кредиторів уклав з ПП „Авто-Портал” на рік договір оренди з річною орендною платою понад 2,4 млн грн, що становить 67 % вартості реалізації приміщень.

На момент проведення аудиту обладнання заводу залишалося в тих самих приміщеннях ПП „Авто-Портал”, заяви щодо припинення дії договору від сторін не надходили. У відповідності до п.4 ст.284 Господарського кодексу України, яким передбачено, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих умовах, що були передбачені договором, договір оренди вважається пролонгованим, створюються в подальшому передумови стягнення орендної плати із заводу в судовому порядку.

Отже, через те, що керівництво підприємства не вжило заходів щодо припинення дії невигідного договору оренди, зайві (непродуктивні) витрати з орендної плати складуть розрахунково майже 2,3 млн грн, і вже за другий рік оренди витрати на оренду майна (4, 7 млн грн) у 1,3 рази перевищать отриманий від його реалізації дохід (3,6 млн грн).

Аудит встановив, що у Плані санації не враховано відомості про наявність обтяжень чи обмежень стосовно розпорядження майном, яке пропонується до відчуження. Як наслідок, завод без письмового узгодження з податковим органом здійснив відчуження активів, що перебувають у податковій заставі, на загальну суму понад 7,3 млн грн.

Про проблеми відволікання обігових коштів у неліквідні запаси свідчить факт існування на балансі заводу залишку готової продукції (станом на 01.04.2011 на загальну суму 445 тис. грн), що була виготовлена у 1998-2000 роках, однак до сьогодні нереалізована.

За результатами проведеного під час аудиту обстеження встановлено, що під впливом природних факторів готова продукція втрачає свою реальну вартість, зазнає корозійних та інших пошкоджень через зберігання на відкритій території заводу та має непридатний до продажу вигляд.

Аудиторським дослідженням встановлені невикористані резерви щодо збільшення доходів ДП „ЗАРЗ” на суму понад 3,7 млн грн. Так, через реалізацію державного майна під час санації за ціною нижчою, ніж експертна оцінка, (через поетапне зниження ціни торгів), завод втратив можливість отримати додатковий дохід на суму понад 2,4 млн грн.

Окрім цього, упущені вигоди через надання послуг стороннім організаціям за цінами, нижче за собівартість, становили 150 тис. грн; через незастосування штрафних санкцій до контрагентів за невиконання ними своїх зобов’язань – 271,8 тис. грн; через ненадання вільних площ в оренду – понад 105 тис. грн; через арифметичні помилки під час проведення індексації орендної плати – 30,1 тис. грн; через існування дебіторської заборгованості на суму 22,01 тис. грн, за якою не вжито передбачених законодавством заходів та термін позовної давності якої минув.

Також під час аудиту встановлено факти неефективних та недоцільних витрат через невиважені управлінські рішення, що негативно позначаються на результаті фінансово-господарської діяльності. Так, завод поніс зайві (непродуктивні) витрати у вигляді сплати земельного податку за території реалізованих іншим суб’єктам господарювання приміщень на суму 475,7 тис. грн через непереоформлення акту на право постійного користування земельною ділянкою.

Крім цього, у ДП „ЗАРЗ” проведено господарські операції, що не передбачені Планом санації та не відповідають виробничій діяльності заводу – перерахування коштів для закупівлі деревообробного обладнання, сіялок, вуглецевого волокна, що свідчить про відволікання грошових коштів з господарської діяльності у вигляді авансування комерційних структур на загальну суму 426,8 тис. грн, при тому, що на той час підприємство не погасило у повному обсязі своїх зобов’язань перед кредиторами. До того ж, через нарахування амортизації на об’єкти, які тривалий час не використовуються у виробничій діяльності, та неініціювання рішення щодо консервації зазначених активів, понесено зайвих витрат на суму 330,4 тис. грн. Збитки ДП „ЗАРЗ” від утримання об’єктів соціальної сфери (бази відпочинку „Дельфін”, гуртожитку) протягом 2008-2010 років та І кварталу 2011 року становили понад 106 тис. грн.

За результатами аудиту працівники КРУ в Запорізькій області рекомендували перелік заходів, необхідних для підвищення ефективності управління державними коштами і майном та покращання фінансових результатів діяльності підприємства.

 

                                                     Прес-служба КРУ в Запорізькій області